Vsako leto v Sloveniji priraste novih 7 mio m3 lesne mase. Ob sonaravnem gospodarjenju z gozdom bi lahko brez ekoloških posledic v Sloveniji posekali 5 mio m3 in ga doma predelali v visoko kakovostne in drage lesarske izdelke. Trenutno pa ga posekamo veliko manj in še ta material v obliki neobdelane hlodovine izvozimo. S takim gospodarjenjem izgubljamo dragoceno dodano vrednost lesa, kar v praksi pomeni izgubo številnih delovnih mest in zaslužka.
Les je edina obnovljiva surovina, zato nam njegova smotrna uporaba omogoča uresničevanje življenjskih ciljev. Podjetni in ustvarjalni mladi ljudje lahko z ustreznim znanjem takšne cilje tudi dosegajo.
Les je okolju prijazen material, ki ima velik gospodarski pomen, hkrati pa nam kot naraven, topel in lep material omogoča razvijanje ustvarjalnosti in enkratnosti.
Lesarji moramo obvladovati celoten krog gospodarjenja z lesom, od razreza hlodovine, snovanja, načrtovanja, pa do izdelave in trženja.
Zakaj se odločiti za lesarske poklice?
Vabimo te, da si ogledaš še več informacij o lesarskih poklicih in iskreno želimo, da bo tvoja poklicna odločitev prava.
TEHNOLOŠKA, STOKOVNA IN PODJETNIŠKA ZNANJA SO TEMELJ PRIHODNOSTI.
LESARSTVO PA JE PODROČJE, KJER SE SREČATA TEHNIKA IN UMETNOST.
Organizacija združenih narodov (OZN) je leto 2011 razglasila za Mednarodno leto gozdov.
Več o naših gozdovih najdete na spletni strani Zavoda za gozdove Slovenije.